۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
معرفی شهر رشت

رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران، مرکز استان گیلان و مادرشهر استان گیلان است. این کلانشهر همچنین بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیهٔ دریای خزر(گیلان ، مازندران و گلستان) و بزرگترین سکونت گاه سواحل جنوبی دریای خزر محسوب می‌شود. سر زندگی ، نشاط ، میهمان نوازی ، شب های زنده ، فرهنگ بالا و ... رشت را به سومین شهر گردشگر پذیر ایران تبدیل کرده است. به طوری که جمعیت این شهر در تعطیلات و ماه‌های گردگشری سال به بیش از دو میلیون نفر می رسد.

اولین کتابخانه ملی، اولین تئاترایران، اولین اتوبوس ایران،‌ اولین راه آهن ایران، اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران، اولین شعبه بانکی ایران و اولین خانه معلولین و سالمندان در ایران از دیگر افتخارات مردم رشت می باشد.

 

رشت زادگاه و زیستگاه بسیاری از مشاهیر گذشته و معاصر بوده که برخی از آنان نظیر محمد معین، فضل‌الله رضا، مجید سمیعی، محمود بهزاد. همچنین از مفاخر علمی و تاریخی و فرهنگی و ادبی می‌توان ازبزرگانی نظیرمیرزا کوچک خان جنگلی، ابراهیم پورداوود، هوشنگ ابتهاج، فریدون پوررضا، ناصر مسعودی، انوشیروان روحانی، محمود نامجوی،گلچین گیلانی، آرسن میناسیان، محمد معین و... نام برد.

 همچنین با توجه به فرهنگ مردم آن و قرار گرفتن در جاده راه ابریشم از دیرباز به عنوان دروازه اروپا همواره به عنوان دروازه تمدن مدرن از آن یاد می‌شود. شهر رشت با پیشینه‌ای درخشان در عرصه مبادلات خارجی امروزه یکی از قطب‌های کشاورزی و گردشگری در سطح کشور محسوب می‌شود.

در افق این چشم انداز، رشت به عنوان شهری خلاق از شبکه شهرهای خلاق جهانی، یکی از دروازه های تعامل ایران با منطقه آسیای مرکزی وقفقاز (اوراسیا)، بوم شهری است سبز، پایدتر، هوشمند، رقابت پذیر، مشارکت جو، خلاق و برخوردار از فرهنگ و هویت غنی ایرانی-اسلامی که با دارا بودن تنوع خوراک به عنوان شهری سرزنده، پویا، پیاده مدار و برخوردار از حمل ونقل عمومی گسترده، ایمن و سریع، متکی بر ظرفیتهای ارزشمند طبیعی (به ویژه رودخانه های زرجوب وگوهر رود و تالاب عینک ) و انسان ساخت موجود در آن، مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب شده و به عنوان کانون اصلی خدمات پشتیبان گردشگری پایدار درحوزه هنر، سلامت و خوراک شناسی در منطقه ایفای نقش می نماید.

اتکای رشت به استعدادهای بومی ومحلی سرمایه اجتماعی ارزشمندآن و همچنین شکل گیری نظام مدیریت یکپارچه شهر-منطقه رشت مبتنی بر حکمروایی خوب شهری ونقش آفرینی فعال در عرصه دیپلماسی شهری، آن را به الگویی برای شهرهای منطقه ودیگر کلانشهرهای کشور وکانون اصلی خدمات دانش پایه وپیشرفته پشتیبان تولید بویژه در حوزه گردشگری هنر، سلامت و همچنین خوراک شناسی بدل ساخته است

شهرداری رشت در سالهای اخیر با تأکید بر ارزشهای محوری و جذابیتهای کالبدی ،فرهنگی و اجتماعی شهر رشت تلاش کرده است تا شهر را به مثابه یک محصول ماندگار در عرصه ملی و بین المللی در ذهن مخاطبان حک کنند و تصویری متمایز ،متفاوت و البته مثبت در ذهن شهروندان و مخاطبان ایجاد نماید.و به طور مستقیم به کسب شهرت ،جذب سرمایه گذار ،توسعه گردشگری،افزایش درآمد و بهبود زندگی شهروندان بینجامد.

می رشت

شهرداری رشت با شناسایی پتانسیل های کالبدی شهر بخصوص در بخش بافت تاریخی، با شروع پروژه بزرگ بازآفرینی تحت عنوان " می رشت " یا همان رشت من، بستر بسیار جذابی را جهت اجرای طرحهای سرمایه گذاری گردشگری دردو بخش کالبدی و معنوی فراهم نموده است.”می رشت” به عنوان برند شهر رشت، گامی است رو به جلو که در گام هایی گوناگون به معرفی رویداد بازآفرینی خواهد پرداخت و با روشن کردن ماهیت امر برای شهروندان اثبات می کند که چه نقشی در تحقق این گام ها خواهند داشت. رونق روز افزون شهر و اقتصاد آن از راه منابع طبیعی و فرهنگی شهر از دستاوردهای این رویداد است که منجر به درآمدی پایدار خواهد شد.

 

شهر خلاق خوراک شناسی

شهر رشت بهشت خوراک ایران است که با جمعیتی حدود هفتصد و سی هزار نفر در شمال ایران واقع شده است. این شهر با دارا بودن هوای مناسب ، زمین های کشاورزی و طبیعت زیبای اطراف به علاوه غذاهای سنتی که همگی از مواد ارگانیک و تازه تهیه شده بهترین مکان شناخته شده در ایران به عنوان شهر خوراک است .این شهر در سال 2015 از طرف یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی معرفی شده است. خانه های مختلفی در شهر رشت وجود دارند که می توانند به فضایی برای کسب و کار و در نتیجه رونق اقتصادی جامعه محلی منجر شوند، در این راستا شهرداری رشت در راستای طرح بازآفرینی با رویکرد شهر خلاق خوراک شناسی در نظر دارد فضای تاریخی خانه های قدیمی شهر را به محلی برای کسب درآمد تبدیل نماید ."ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو، گامی اساسی به سوی یکی از مهم‌ترین اهداف، یعنی برند سازی است." "رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی ثبت جهانی شد. پرونده تدوین پروپزال ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو در مرداد ماه سال گذشته با حضور هیات عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران به دعوت ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت، شروع و سرانجام در اسفند ماه سال گذشته با حضور استر کیش لاروش مدیر منطقه ای یونسکو مورد بررسی اولیه قرار گرفت؛ سپس با همراهی اعضای شورای اسلامی شهر رشت و شهردار محترم این پرونده در تیرماه سال جاری برای بررسی نهایی به دبیرخانه ی بررسی شبکه شهرهای خلاق در یونسکو پاریس ارسال شد که خوشبختانه با بررسی هیات داوری در 11 دسامبر، با ارسال پرونده برای اولین بار، حضور شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو ثبت جهانی شد.

 

شهرداری رشت با تکیه بر رویکرد گردشگری خلاق در حوزه خوراک به برنامه ریزی جهت استفاده از بناهای قدیمی و خانه های واقع در بافت قدیمی شهر جهت عرضه محصولات غذایی محلی با نگرش تقویت خلاقیت وتوسعه ی مشارکت در زمینه شهر خلاق خوراک شناسی پرداخته است که این برنامه ها از سود آورترین فرصتهای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری می باشد. در این راستا دفتر سرمایه گذاری شهرداری رشت برای ایجاد خانه خوراک و همچنین خانه خلاقیت (7محور شهر خلاق) از سرمایه گذاران برای مشارکت دعوت به عمل می آورد تا از میان خانه های میراثی متعلق به شهرداری، این دو فضا را ایجاد نماید.

تاریخ به روز رسانی:
1400/12/23
تعداد بازدید:
719
Powered by DorsaPortal